Bestyrelse/udvalg

Bestyrelse

  • Formand: Hospitalsdirektør Lars Dahl Pedersen, Hospitalsenhed Midt
  • Næstformand: Vicedirektør Peter Mandrup Jensen, Nordsjællands Hospital
  • Cheflæge Hans Peder Graversen, Hospitalsenhed Midt
  • Vicedirektør Anne Gotlieb Hertz, Region Hovedstadens Psykiatri
  • Markedschef Michael Møller, NIRAS
  • Hospitalsdirektør Klaus Lunding, Herlev og Gentofte Hospital
  • Klinikchef Jan Nielsen, Region Nordjylland
  • Afdelingsleder Lone Bülow Friis, Region Midtjylland
  • Ledende Oversygeplejerske Rikke Steener Olsen, Nykøbing Falster Sygehus

Kursus- og uddannelsesudvalget

  • Formand: Markedschef Michael Møller, NIRAS (E-mail: mcmo@niras.dk)
  • Vicedirektør Anne Gotlieb Hertz, Region Hovedstadens Psykiatri (E-mail: anne.gotlieb.hertz@regionh.dk)
  • Klinikchef Jan Nielsen, Region Nordjylland (E-mail: j.nielsen@rn.dk)
  • Hospitalsdirektør Klaus Lunding, Herlev og Gentofte Hospital (E-mail: klaus.lunding@regionh.dk)
  • Ledende Oversygeplejerske Rikke Steener Olsen, Nykøbing Falster Sygehus (E-mail: rsol@regionsjaelland.dk)

Redaktionsudvalget

  • Formand: Hospitalsdirektør Lars Dahl Pedersen, Hospitalsenhed Midt (E-mail: lars.dahl.pedersen@midt.rm.dk)
  • Vicedirektør Peter Mandrup Jensen, Nordsjællands Hospital (E-mail: peter.mandrup.jensen@regionh.dk)
  • Administrerende Direktør Jens-Otto S. Jeppesen, Filadelfia (E-mail: jesje@filadelfia.dk)
  • Hospitalsdirektør Per Christiansen, Rigshospitalet (E-mail: per.christiansen@regionh.dk)
  • Konsulent Lene Pedersen, PAR3 (E-mail: lene@par3.dk)
  • Projektleder Dorte Rørmann, Styrelsen for Patienssikkerhed (E-mail: dorteroermann@gmail.com)
  • Afdelingsleder Lone Bülow Friis, Region Midtjylland (E-mail: LONEFI@rm.dk)
  • Sundheds- og Forebyggelseschef Marit Nielsen-Man, Vejle Kommune (E-mail: marin@vejle.dk)
  • Cheflæge Hans Peder Graversen, Hospitalsenhed Midt (E-mail: Hanspeder.Graversen@stab.rm.dk)

Ansatte

  • Holger Skott (Kasserer)
  • Niels Tinglev (Tekniker)
  • Mikkel Krogh (Redaktionssekretær)

Sekretariat

  • Birgitte Barrett Bach, tlf. 7844 1102
  • Majbritt Nielsen, tlf. 7844 1133 – e-mail: info@dssnet.dk