Bestyrelse/udvalg

Bestyrelse

  • Formand: Tidl. hospitalsdirektør Lars Dahl Pedersen
  • Næstformand: Vicedirektør Peter Mandrup Jensen, Nordsjællands Hospital
  • Tidl. cheflæge Hans Peder Graversen
  • Vicedirektør Anne Gotlieb Hertz, Region Hovedstadens Psykiatri
  • Markedschef Michael Møller, NIRAS
  • Hospitalsdirektør Klaus Lunding, Herlev og Gentofte Hospital
  • Klinikchef Jan Nielsen, Region Nordjylland
  • Afdelingsleder Lone Bülow Friis, Region Midtjylland
  • Oversygeplejerske Maria Brinck Krog, Hospitalsenhed Midt

Arrangementsudvalget

  • Formand: Markedschef Michael Møller, NIRAS (E-mail: mcmo@niras.dk)
  • Vicedirektør Anne Gotlieb Hertz, Region Hovedstadens Psykiatri (E-mail: anne.gotlieb.hertz@regionh.dk)
  • Klinikchef Jan Nielsen, Region Nordjylland (E-mail: j.nielsen@rn.dk)
  • Hospitalsdirektør Klaus Lunding, Herlev og Gentofte Hospital (E-mail: klaus.lunding@regionh.dk)
  • Oversygeplejerske Maria Brinck Krog, Hospitalsenhed Midt (E-mail: Maria.Brinck.Krog@midt.rm.dk)

Redaktionsudvalget

  • Formand: Tidl. hospitalsdirektør Lars Dahl Pedersen (E-mail: larsdahlp@yahoo.dk)
  • Vicedirektør Peter Mandrup Jensen, Nordsjællands Hospital (E-mail: peter.mandrup.jensen@regionh.dk)
  • Adm. direktør Jens-Otto S. Jeppesen, Filadelfia (E-mail: jesje@filadelfia.dk)
  • Hospitalsdirektør Per Christiansen, Rigshospitalet (E-mail: per.christiansen@regionh.dk)
  • Konsulent Lene Pedersen, PAR3 (E-mail: lene@par3.dk)
  • Projektleder Dorte Rørmann, Styrelsen for Patienssikkerhed (E-mail: dorteroermann@gmail.com)
  • Afdelingsleder Lone Bülow Friis, Region Midtjylland (E-mail: LONEFI@rm.dk)
  • Sundheds- og Forebyggelseschef Marit Nielsen-Man, Haderslev Kommune (E-mail: marit@haderslev.dk)
  • Tidl. cheflæge Hans Peder Graversen (E-mail: hpg@mail.tele.dk)

Ansatte

  • Holger Skott (Kasserer)
  • Niels Tinglev (Tekniker)
  • Mikkel Krogh (Redaktionssekretær)

Sekretariat

  • Birgitte Barrett Bach, tlf. 7844 1102
  • Majbritt Nielsen, tlf. 7844 1133 – e-mail: info@dssnet.dk